Dřep vs pánev

Ano o pánvi jsme si již něco řekli
(v článcích Pánev je základ a Postavení pánve)

Víte z čeho se skládá a jak s ní pracovat.
Nyní je čas posunout se zase o kousek hlouběji a rozšířit náš pohled na tuto problematiku :)

A půjdeme rovnou k jádru.
Hluboký dřep s přetočením pánve do retroverze a zakolacením beder do kyfózy...
Dobře nebo špatně? Zdravé či nezdravé? Funkční nebo zničující? 

jakub zvelebil osobni trener praha fitness

Abychom si mohli odpovědět je třeba si znovu zrekapitulovat vývoj páteře.

Když jsme se vyvíjeli jako plod v maminčině bříšku, tak naše páteř a takřka celé tělo bylo v kyfóze (zabalené, zakulacené). Lordotické křivky jsme získávali až vývojem a vlastní prací. Z toho vyplývá, že kyfotické zakřivení je pro naše tělo něco vývojově mnohem staršího než lordotické prohnutí.
Podobný fakt máme u kolen. Během vývoje byly kolena naprosto přitisknuté k tělu a měly maximální flexi.

Dále je třeba probrat, proč se snažíme udržovat naši páteř v ideálním/neutrálním postavení. Jak jsem psal, je to tím, že v tomto postavení má páteř až 17x větší pevnost. Nicméně naše páteř musí být zároveň pružná a schopná se rozhýbat do všech směrů. Pokud bychom jen sešroubovali páteř v jejím ideálním/neurálním postavení, také by to pro nás bylo velice špatné, jelikož bychom tím ztratili schopnost efektivně balancovat, např. při chůzi. Z toho vyplývá, že je potřeba páteř také protahovat do extrémních pozic, aby měla ohebnost.

A nyní zpět k tomu dřepu. Rovnou si rozebereme body kritiky.

Ničíte si kolena.
Jelikož jsme si řekli, že maximální flexi jsme měli od narození, tak neničíme. Ano, hluboký dřep není pro každého. Pokud máte za sebou operaci menisku, utržené vazy či jiné zranění, tak se dá předpokládat, že lepší bude se hlubokým dřepům vyhnout. Pokud máte ale relativně zdravá kolena, je tento rozsah pro Vás naopak přínosný, jelikož si tím připomenete a oživíte svoji funkci tuto maximální pozici flexe stabilizovat, tím koleno posílit a zvýšit jeho celkovou funkčnost.

Budou Vás bolet záda, z důvodu kyfotizace beder.
Opět začněmě argumentem o vývojovi páteře, kdy kulatá záda jsou něčím, s čím se naše tělo narodilo. Pokud tedy jdeme do hluokého dřepu, jen vracíme páteř do původní vývojové pozice. Při zvedání z tohoto dřepu se naopak lordotické prohnutí do beder vrátí a tím se Vaše tělo a páteř učí aktivaci vzpřimovačů. Tedy se jedná o cvik, který aktivně podporuje aktivní držení těla, díky zapojování vzpřimovačů páteře jako vyrovávaxího funkčního systému. Při zvedání z hlubokého dřepu Vaše tělo trénuje extenzi a napřímení, což je prosně ta funkce, která je pro zdravé držení těla nejdůležitější. Opět vše za předpokladu, že nejste po operaci páteře, to by se pak muselo analyzovat individuálně.

Ovšem pozor! Má to vše jeden háček!

Tato mechanika Vám bude ku prospěchu jen pod jednou podmínkou.
Musíte cvičit pouze s Vaší vlastní váhou, která je v optimálním rozmezí pro Vaše tělo.
Pokud u hlubokého dřepu budete mít na zádech činku, nedej bože naloženou, tak Vás skutečně časem čeká jen zničení kolen a Vaší páteře. Podobné přetížení můžete napříkald na kolena vyvolat, pokud trpíte vyšší obezitou.

Je potřeba rozlišova, kdy se jedná o fyziologicky funkční a přirozený pohyb a kdy se jedná o přetežování a posilování s nepřirozenou zátěží. Cvičíte li s vyšším zatížením, musíte si kontrolovat napřímení páteře, nepřetáčet pánev a dřep zastavit v úrovni kolen.

Není dřep jako dřep. Vždy záleží na situaci, okolnostech, schopnostech a možnostech.

Proto se hlubokých dřepů nebojte, ani dřepů na jedné noze. Jen je třeba poznat, kdy je na ně ta vhodná doba a kdy ne ;) 

Váš trenér Jakub

 

banner podcast

 

"Žádný zápas nesmíte vzdát.

A to ani ten, který právě prohráváte."

 

Jaromír Jágr
nejúspěšnější český hokejista