Pánev je základ

Pánev jako základ postavení celého Vašeho těla...

Začněme se základní informací o Vaší pánvi. Její pozice a pohyblivost DETERMINUJE POSTAVENÍ ZBYTKU VAŠÍ PÁTEŘE. Zachování její flexibility a neutrálího postavení je tedy důležité pro správné fungování celého Vašeho těla.

osobní fitness trenér Praha

Pánev se skládá ze DVOU PÁNEVNÍCH kostí, kosti KŘÍŽOVÉ (sacrum) a KOSTRČE (coccyx).

Pánevní kosti se každá skládají z kosti kyčelní (ilium), kosti stydké (pubis) a kosti sedací (ischium). Všechny tyto tři kosti jsou srostlé a společně tvoří jamku kyčelního kloubu.

Přechodům mezi kostí křížovou a kostmi pánevními se říká SI SKLOUBENÍ.

Napojení kostí stydkých se nazývá SPONA STYDKÁ.

Přechod mezi kostí křížovou a bederní páteří se označuje L-S PŘECHOD.

L-S PŘECHOD a SI SKLOUBENÍ patří mezi problémové části naší pánve. Aby mohla naše pánev, páteř i zbytek těla správně fungovat, je důležité zachovat v těchto částech MOBILITU(pohyblivost).

Bohužel sedavým způsobem života většina z nás o tuto mobilitu přišla. To způsobuje závažné problémy, které se řetězí do zbytku těla. Tato pohyblivost se musí totiž někde nahradit, aby se mohlo tělo hýbat. Tím pádem, zatuhneli nám L-S přechod, tak jeho práce pohyblivého napojení se přenese po páteři výše do dalšího uzlu, kterým je Th-L přechod (napojení posledního hrudního a prvního bederního obratle). Jenže Th-L předchod nebyl přírodou navržen na takové množství práce, kterou musí udělat za L-S přechod. To způsobí jeho přetěžování, které bude následováno bolestmi v zádech, či kolapsem některé ploténky či obratle.

Obdobné řetězení problému vzniká pří nepohyblivosti SI skloubení. Je proto nutné pracovat se svojí pánví tak, abychom podporovali a udržovali MOBILITU v těchto přechodech. To jediné nám zajistí aktivaci veškerých pohybových mechanismů, kterými jsme byli od přírody vybaveni, a ušetří nás spousty zdravotních komplikací v budoucnu.

Osobní trenér praha

Základní pohyb pánve je předozadní naklápění. (tzv. anteverze a retroverze). Ale o tom, jak správně pohybovat pánví tak, aby nedocházelo k agresivnímu tlaku na meziobratlové ploténky bederní páteře, si povíme v dalším článku.

Nechci, aby toho na Vás bylo hodně najednou :) V dnešním článku je důležité uvědomit si, kde jsou na pánvy důležité spojovací plochy a jaké potíže nám může způsobit jejich zatuhnutí.

MRKNĚTE NA DALŠÍ ČLÁNEK VĚNÉVANÝ TÉMATICE ZDRAVÉMU POHYBU PÁNVE ---> ZDE

banner podcast