Pochopte svoji páteř a naučte se, jak s ní pracovat.
Tento článek je prvním materiálem ze série článků, ve kterých Vás budu postupně seznamovat se základními pohybovými principy Vašeho těla. Ukáži Vám, jak správně nastavit své tělo, aby vždy pracovalo komplexně a bylo vyrovnaně zatíženo. Tak, aby ve Vašem těle nedocházelo k umocňování dysbalancí a chybných pohybových vzorců.
Dnes začneme s jednou ze základních částí opěrného systému a to s PÁTEŘÍ.
Pokusíme se vyvrátit několik ze základních mýtů o nastavení páteře během cvičení.
Nejprve ve zkratce. Vaše páteř se dělí na 5 částí: krční, hrudní, bederní, kost křížovou a kostrč. Skládá se z jednotlivých OBRATLŮ. Mezi každými dvěma obratly se nachází MEZIOBRATLOVÁ PLOTÉNKA, která zajišťuje bezpečné napojení a pohyblivost mezi obratly. Obratle jsou vůči sobě postaveny tak, že na páteři tvoří střídající se KYFOTICKÉ a LORDOTICKÉ zakřivení.
Toto zakřivení pomáhá páteři získat správnou pružnost a 17x větší pevnost, než kdyby byla striktně rovná.
Pro správné fungování celého těla je potřeba, abychom se naučili toto zakřivení páteře držet a pracovat s ním.
Problémy na páteři se nám totiž nemusí projevit jen nejrůznějšími bolestmi zad či výhřezem meziobratlové ploténky. Špatné zakřivení páteře se nám může projevit i v ostatních kloubech v těle. Ostatní klouby budou nejrůzněji vychýleny ze své neutrality (osy), aby vykompenzovaly nefunkční křivku páteře. A právě proto nebudou správně fungovat. Což zapříčiní další bolesti a přetížení.
Na obrázku výše vidíte tzv. NEUTRÁLNÍ POSTAVENÍ páteře. V tomto postavení je Vaše páteř nejsilnější a rovnoměrně zatěžovaná. Toto postavení byste měli držet během veškerých posilovacích cviků, které se běžně při tréninku provádějí.
V této pozici k sobě přiléhají obratle tak, že je vyvíjeno rovnoměrné zatížení na meziobratlové ploténky. (Viz obrázek níže). Pokud nastavíte páteř do jiné křivky, dochází většinou na jedné straně k útlaku (kompresnímu tlaku) meziobratlové ploténky a hrozí tam tak její vyhřeznutí. Dále může dojít k částečnému posunutí samotného obratle z osy zakřivení. (je možné dostat páteř do jiného zakřivení i bez vytvoření kompresního tlaku, ale o tom se budeme bavit až v dalších článcích)
Pokud pomineme tyto fatální úrazy, tak tu máme i spoustu dalších problémů. Špatným nastavením páteře si rozhodíte celý MECHANISMUS FUNGOVÁNÍ SVALŮ. Svaly jsou navrženy tak, aby dokázali vzájemně kooperovat v neutrálních pozicích (osách) vašich kloubů a kostí. Pokud vychýlíte váš kosterní systém z rovnováhy, projeví se to i ve svalové struktuře, která bude pracovat na tom, aby tuto nerovnováhu vykompenzovala. To může zapříčinit nejrůzněší dysbalance a patologie Vašeho těla, které Vám budou v dlouhodobém kontextu způsobovat další problémy a bolesti. Jako je například artróza, skřípnutí nervu, ztuhlost daného kloubu atd...
Proto je potřeba pracovat na svých pohybových vzorcích a UČIT SVÉ TĚLO pracovat v neutrálních pozicích. Většina Vašich stažených a zkrácených svalů je pouze důsledkem obrany svalového systému, vyrovnat nerovnováhu v kosterním systému. Proto nemá smysl dané svaly bezúčelně protahovat, pokud nezačneme zároveň s protahováním spravovat příčinu zkrácení. Jinak se budeme pořád točit v bludném kruhu... A bez výsledku protahovat pořád dokola. Ale to jsme již trochu odbočili od tématu. (Protahování má smysl, pokud je součástí širšího pohledu na práci s tělem. Ale to se ještě dozvíte v dalších článcích :)
V zvěru tohoto článku chci, abyste si uvědomili, že KYFÓZA A LORDÓZA NEJSOU NIC ŠPATNÉHO, pokud nejsou extrémní. Je potřeba, aby Váš hrudník byl vyklenutý ven a bedra naopak dovnitř, jinak nebude Vaše tělo fungovat jak má, a to dříve či později začne způsobovat probémy a velké bolesti. Je potřeba udržet toto zakřivení, aby Vaše ploténky byly v bezpečí a Vaše svaly fungovaly v harmonii.
Jak jsem již zmínil, pozor na to, aby prohnutí nebyla přehnaná. V takovém případě by docházelo ke stejnému útlaku plotének, jako při absenci prohnutí, jen na druhé straně páteře. Žádný extrém není pro tělo dobrý, oba způsobují problémy a bolesti. My musíte najít zlatý střed, kdy vše pracuje v synergii.
Proto se nebojte mít v bedrech lehké prohnutí do neutrální pozice, které tam dostanete nastavením pánve. A o tom, jak pomocí pánve pracovat s lordózou v bedrech tak, aby prohnutí nebylo moc velké či malé, si budeme povídat hned v dalším článku ;)
MRKNĚTE NA ČLÁNEK O SPRÁVNÉM POSTAVENÉ PÁNVE ---> ZDE