Nepřirozená doba aneb je cvičení přirozené?

Viděli jste někdy klokana cvičit dřepy?

Že by si jen tak odpoledne zacvičil třeba 4 série po 20 dřepech a zakončil sérií do selhání svalů.

Nebo opici, jak cvičí shyby?

Že by si zacvičila 2 série nadhametm na široký úchop a 2 podhmatem na uzký.

jakub zvelebil fitness osobní trenér praha

Tyto představy se zdají někdy až komicky vtipné. Shybující opičák. Takové video by se určitě stalo virálem internetu jako kuriozita.

Ale přesně takto nyní žijeme my lidé. Z našeho běžného života se totiž vytratil přirozený pohyb, který zvířata stále mají na denním pořádku. Cesta do práce pro nás lidi většinou obnáší cestu do auta a z auta. Mezitím se mačkáme v autě v méně či více polstrovaných sedačkách. Nastavujeme sklon opěrky. V práci častokrát prosedíme většinu pracovního času. Charakter dnešního trhu je totiž převážně nefyzického rázu, takže aktivní a zdravý pohyb je v práci výjimkou. 

Dále zde máme neskutečné množství naprosto nezdravého jídla, které je chuťově většinou neodolatelné, ale jeho výživová hodnota není nic moc. Spíše nic než moc...

Tento životní styl je nutné kompenzovat, abychom zůstali štíhlí, dobře vypadali a měli funkční, bezbolestné a zdravé tělo.

Proto chodíme cvičit - jako komenzaci.
Pohyb se pro nás stalo kompenzací našeho běžného života.
Reakcí na náš životní styl. 

jakub zvelebil fitness osobní trenér praha

A to je ten problém. Takto nebyl pohyb navržen. Pohyb pro nás měl být nástrojem. Něčím, co nám pomůže na naší cestě životem, podobně jako Vám běh pomůže stihnout ujíždějící metro. Takový pohyb je přirozený a je efektivně použitý. Ale veškeré naše volnočasové cvičení, sloužící jako kompenzační pomůcka pro náš moderní život není přirozené. Tedy pokud přirozeností myslíme prapůvodní využívání pohybu napříč vývojem.
Vyčlenili jsme pohyb z našeho každodenního běžného života a místo toho jsme ho zkoncentrovali do kratších úseků cvičení, kdy se snažíme dohnat tuto životní ztrátu.

To ovšem neznamená, že by to bylo špatně! 
Vzhledem k okolnostem je to jedno z nejlepších řešení, které máme. Jedná se o funkční řešení? Věřím, že v rámci možností jde o funkční řešení, ale vždy bude mít nějaké nedostatky. Pohyb byl vždy každodenní součástí lidských životů. Pohyb a život šly ruku v ruce.
Nyní si na pohyb musíme tzv. "najít čas" a někteří ho dokonce ani nenajdou :(

Můžeme to změnit?
Těžko... Pravidelné cvičení se i tak nadále stává nejlepším řešením, jak v dnešní moderní společnosti dosahovat pohybu a měli bychom v tom pokračovat. Jen jsem chtěl, abychom si uvědomili, jak nepřirozená a moderní metoda to vlastně je. 

Váš trenér Jakub

jakub zvelebil fitness osobní trenér praha

 

"Prohra není můj nepřítel.

Strach z prohry je můj nepřítel."

 

Rafael Nadal
španělský tenista