Voda je klíč ke všemu

Všichni ji známe, všichní máme tušení, že je pro naše tělo důležitá, ale kolik z nás jí doopravdy pije dostatek?

osobni trener prahaVoda je pro tělo nejcennější tekutina. Tělo dospělého lidského jedince je tvořeno až ze 70% vodou. Již z této informace je zřejmé, že voda bude v lidském těle jako jeden z nejdůležitějších prvků pro jeho správné fungování.

Denní pitný režim by měl tvořit cca 2-4 litry vody, podle fyzické zátěže a dalších okolností, jako je napříkald nemoc atd... Já se přikláním spíše k horní hranici 3-4 litrů minimálně. 

Květiny zaléváme vodou, zvířatům dáváme vodu, ale když přijde na nás, tak pijeme slazené drinky, kafíčka apod... Případně pijeme vodu, ale zvládáme pít jednou za půl dne. Tento režim naše tělo ničí a znemožňuje mu správné fungování.

Nedostatek tekutin

Již při poklesu vody o 2% naší celkové hmotnosti dochází ke snížení funkce jater až o 20%. Dále se začne dostavovat pocit únavy a pokles naší celkové výkonosti.  Mimo jiné snížení funkce imunitního systému.

Voda v našem těle

Voda je v našem organismu potřebná takřka ke všem procesům, které v něm probíhají. V jejím prostředí probíhá naříklad látková a energetická výměna a fiziologické funkce. Je rozpouštědlem mnoha látek, které se v těle nachází. Ochlazuje nás a tím řídí termoregulaci. 

osobni trener praha

S vodou do těla přicházejí minerály a stopové prvky

 

Voda nám pomáhá s:

Migrénou a bolestí hlavy: Ta je často způsobena nedostatkem tekutin.

Cukrovkou: Lidé trpící diabetes by měli přijímat více alkalické vody s vysokým obsahem hořčíku.

Dýchacímy cestami: Alkalické vody mohou ulevovat nejrůznějším dýchacím problémům.

Křečemi: Vody bohaté na hořčík, zinek a další minerály nám pomohou proti křečím.

Stresem: Ve stresových situacích stoupá spotřeba hořčíku, který je vhodné doplňovat právě pitným režimem.

Voda pomáhá se správným fungováním celého systému

Obecné zvyšení pitného režimu

Pomáhá našemu tělu vyrovnat se s nejrůznějšími problémy. Tělo může více filtrovat a tím čistit a vylučovat špatné látky v našem těle. Kromě klasických nemocí pomáhá zvýšený pitný režim při střevních potížích, zánětu močových cest, problémům se žlučníkem. Obecné zvýšení příjmu tekutin je vždy v krizových situacích, kdy musí tělo řešit nějaký problém, na místě, protože spotřeba vody vždy stoupá.

osobni trener praha

Pocit žízně

Nečekejte na pocit žízně. Ten značí již mírnou dehydrataci. Pijte pravidelně po menších dávkách, tím udržíte své tělo svěží a energetické. Nadměrné dopíjení jednorázově za mnoho dalších hodin není zdravé, například totiž hodně rozředí krev...

Sycené vody

Nadbytečný příjem CO2 ze sycených vod nám může mechanicky narušit proces zažívání a vyvolávat tlakové obtíže.

Hubnutí a svaly

Často se nahrazení slazených drinků vodou považuje za jeden z prvních kroků ke štíhlejší a zdravější postavě. Dále se dost zapomíná na fakt, že při cvičení se zvyšují nároky na pitný režim a hlavně, že voda je potřebná je stavbě nových svalovývh vláken, takže příjem tekutin po tréninku je stejně důležitý jako příjem makroživin.

Začněte plnit svůj pitný režim a nastartujte svoji cestu za zdravým a hubeným tělem. Toto je rozhodně jeden z prvních a stěžejních kroků, které musíte učinit ;)

Váš osobní trenér
Jakub

banner podcast