Ořechy

Kvalitní zdroj zdravých tuků???

ořechy fitness

Ořechy byly dlouhou dobu (a mezi částí veřejnosti jsou i nadále) velkou obětí při obecném boji proti tukům a obezitě. A to z důvodu, že jsou tyto plody na tuky velice bohaté a ze své celkové hmotnosti obsahují až 70% tuků.

Vše vychází z mylných předpokladů, že pro udržení štíhlého těla je nutné omezit příjem tuků v potravě a že tuky škodí našemu zdraví. Bohužel pravda je trochu obtížnější, protože není tuk jako tuk. (Na toto téma pro Vás ještě chystám samostatný článek.) Zatím si stačí uvědomit, že tuky nemůžeme všechny házet do jednoho pytle, a že se dělí na více druhů, které mají na tělo a zdraví různý vliv. Některé jsou superprospěšné - jiné zase naopak.

Jaké tuky jsou ale obsaženy v ořechových plodech? No možná to někoho překvapí, ale ořechy obsahují z 80-90% tuky zdravé a pro tělo velice prospěšné a využitelné. Dále jsou ořechy dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Obsahují také komplexní polysacharidy, vitamíny a minerály.

Ořechy jsou na mém seznamu další superpotravinou. Jedná se o přírodní surové plody, které není nutné před konzumací nijak továrně upravovat, a dostávají se k nám tedy v poměrně čisté přirozené formě. Obsahují mnoho zdravých látek a jsou skvělým zdrojem živin a energie.

Po ořechách se netloustne. Pokud jich denně nesníte kila :P

Pravidelnou konzumací pomáhají v prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění, různým druhům zanětů, proti tvorbě rakoviny, ale také proti projevům stárnutí, jako jsou například vrásky apod...

Pomáhají nám udržet si fyzickou, ale také psychickou kondici. Uvolňují napětí a stres.

moderni fitness podcast

 

Kolik denně sníst ořechů? Obecně se doporučuje hrst ořechů na den. Já říkám, že pokud máte aktivní životní styl a sportujete, snězte hrsti klidně i dvě. Zdravý tuk je skvělý pomocník a je potřeba zastavit mýtus, že je původcem obezity. Za obezitu může špatný nezdravý tuk a jednoduché cukry. Ani jedna z těchto živin není obsažena v ořechových plodech v množství, které by stálo brát v úvahu. Za obezitu může hlavně obecně špatný životní styl. Zkuste ořechy různě střídat, ať máte plné spektrum látek, které nabízejí. Doporučuji jíst ořechy každý den.

 

Ořechy mezi sebou mají i své odlišnosti v působení na naše zdraví:

osobni trener prahaVlašské: draslík, hořčík, vápník, zinek, měď, selen, mangan - Zamezují vzniku kardiovaskulárních chorob a rakovinových nemocí. Snižují špatný cholesterol v krvi. Pomáhají rozvoji a funkci mozku. Posilují zdraví vlasů, pokožky a nehtů.

Mandle: vitamín E, hořčík, draslík, vápník, železo - Chrání před nemocemi srdce. Pomáhají se vyrovnat s diabetes 2. typu. Obsahují nejvíce vlákniny ze všech ořechů.

osobni trener praha

Lískové: vitamín E, hořčík, vápník, železo - Pomáhají rozpouštět ledvinové kameny. Celkově posilují organismus a slouží jako prevence nervových chorob. Jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu E.

Kešu: hořčík, železo - Pomáhá k lepší funkci nervů, svalů a také k udržení dobrého psychického stavu. Bojují proti únavě. Kešu oříšky jsou bohaté na stopové prvky, které podporují růst buněk.

osobni trener praha

Burské (arašídy): vitamín E, hořčík, kyselina listová, niacin, thiamin, resveratrol - Velké množství látky resveratrol působí jako prevence proti stárnutí, zlepšuje výkon organismu a celkovou vytrvalost. Používá se při léčbě neuróz a proti depresím. Navozují dlouhý pocit sytosti. Zajímavé je, že se řadí mezi luštěniny a nikoliv mezi ořechy. :)

Pistácie: thiamin, draslík - Obsahují také fytosteroly, u kterých je prokázáno, že snižují hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a mají preventivní účinek proti různým typům rakoviny. Snižují krevní tlak.

osobni trener praha

Para: draslík, hořčík, selen - Zlepšují paměť, soustředění a udržují pružnou pokožku. Jejich konzumace se doporučuje při velkém psychickém vyčerpání. Snižují riziko některých typů rakoviny.

Pekanové: zinek - Podporují fungování bílých krvinek, jež bojují proti bakteriím a virům, včetně nachlazení a chřipky. Zabraňují ukládání aterosklerotických plátů do tepen.

Makadamové: vitamín E, selen, fosfor, vápník, železo - Snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak.

Dále známe ořechy píniové, ale patří sem i jedlé kaštany a kokosové ořechy.

Obecně Vám doporučuji zaměřit se na ořechy vlašské, lískové a burské.  A to zejména kvůli jejich původu. Všechny tyto tři druhy ořechů (když počítáme buráky jako ořechy) rostou v našich domácích podmínkách. A obecně si myslím, že i když už nám genetické rozdíly mezi národy postupně mizí, tak pořád má smysl zaměřovat se na konzumaci místních oblastních potravin. Věřím, že příroda má pořád důvod, proč koná, jak koná a měli bychom se učit konzumovat primárně potraviny, které máme kolem sebe dostupné ;) Hlavně tuto poslední část nikdo zbytečně nerozmazávejte, nejde o žádné mé bytostní přesvědčení, které by bylo absolutní. Jezte hlavně, co Vám chutná a víte, že je pro Vaše tělo zdravé ;)

Ale mám takový vnitřní pocit, že příroda má zkrátka své důvody, proč nám nabízí v daných oblastech jen určité své plody :D

Dlaší článek na téma: "Uvědomělá výživa pro Vaši formu", nejpraktičtější článek, co jsem kdy napsal -> ZDE

Váš trenér Jakub

 

TRÉNINKOVÝ PLÁN VČETNĚ VIDEOKURZU "PRAKTICKÁ VÝŽIVA" ZÍSKÁŠ NA ODKAZE NÍŽE

 BANNER MODERNI FITNESS