Čokoláda

Zlo nebo dar?  

Nejdůležitější pro tuto tématiku je uvědomění, že není čokoláda jako čokoláda.
Čokoládu můžeme rozdělit podle obsahu kakaových produktů, které jsou obsažené ve 100g konkrétní čokolády. Obsah kakaových produktů v čokládě se může pohybovat v rozsahu 30-99%.

osobni trener praha

Podle zákona musí mléčná čokoláda obsahovat minimálně 25% kakaové sušiny. Hořká čokoláda alespoň 50% kakaové sušiny. V tomto případě se kakaovou sušinou myslí obsah kakaových součástí vzhledem k celkové hmotnosti výrobku.

Kakaové boby - základ čokolády

Plody kakaovníku rostou přímo na kmeni, odkud se přímo odřezávají. Následně se rozříznou a otevřou, protože samotné boby se nacházejí uvnitř plodu. Očistí se a zhruba týden dozrávají za velkého horka v dřevěných krabicích. Dále se musí vysušit, aby v nich zbylo méně než 8% vody, jinak by se mohly lehce zkazit. 
Pokud teď usušené boby rozemeleme získáváme tím KAKAOVOU HMOTU.
Druhou možností je boby upražit, oloupat a následné mlít a lisovat, čímž se nám surovina rozdělí na KAKAOVOU SUŠINU a KAKAOVÉ MÁSLO. Základní suroviny na výrobu čokolády.
Dále následuje proces konšování, jenž čokoládu zjemní. Stroj směs hněte až tři dny při vysoké teplotě a čokoláda konečně získává svoji jemnou konzistenci.

osobni trener praha

Nízkoprocentní čokoláda

A teď přichází jádro problému. Jelikož nejnižší povolený obsah kakaových produktů v čokoládě činí 25%, tak zbytek čokolády je většinou tvořen látkami, které nejsou pro tělo zdravé.
Čokolády se nastavují různými druhy nekakaového tuku (ztužený tuk, kokosový tuk, palmojádrový tuk).
Také často obsahují vanilín, který byl získán syntetickou výrobou. Dále obsahují různé výplně, kterými se čokoláda nastavuje jako jsou například sušená syrovátka nebo lískooříšková pasta. Obsahují i různá aromata, dochucovadla a éčka.
Nejhorším prvkem levných čokolád bývá přidaný cukr, který jak víme, je pro naše tělo největším nepřítelem. A hlavně pro naši štíhlou a zdravou postavu. Přidávaný cukr je ten důvod, proč je čokoláda většinou házena do jednoho pytle s ostatními uměle přeslazenými cukrovinkami.

Vysokoprocentní čokoláda 80-99%

Oproti minulé zmíněné naopak obsahuje vysoký podíl kakaových složek. Není tedy potřeba přidávat takové množství příměsí a čokoládu nastavovat a dochucovat. Tím se snižuje podíl nezdravých látek v čokoládě. Taková čokoláda je z většiny tvořena kakaem, které je pro naše tělo velice prospěšné.

osobni trener praha

Vliv kakaa (čokolády) na naše zdraví:

Zlepšuje náladu: Čokoláda obsahuje látku zvanou tryptofan, jehož přeměnou vzniká serotonin, který je znám jako hormon štěstí. Dále obsahuje zdravé tuky, které stimulují tvorbu endorfinů. Dále to je vlivem látky zvané fenyletylamin, která se běžně nachází v mozku a předpokládá se, že k jejímu uvolňování dochází v okamžicích citového vzrušení. Dále máme její konzumaci spojenou s hezkými chvilkami z dětství.

Zlepšení funkce mozku: Čokoláda je zdrojem hořčíku, který příznivě působí na funkce mozku.

Prevence infarktu a mrtvice: Podle výzkumu se pravidelnou konzumací čokolády snižuje riziko těchto příhod.

Zmírňuje stres: Právě díky látce fenyletylamin, která mírní pocity strachu, napětí a úzkosti.

Stimulační účinky: Obsahuje látku theobromin, která se svou strukturou a účinkem podobá kofeinu. 

Snižuje riziko vzniku rakoviny: Čokoláda obsahuje látky zvané flavonoidym, které patří mezi antioxidanty. Ty chrání tělo před výskytem "volných radikálů", což jsou molekuly, jejichž nadměrné množství v těle poškozuje buněčné složky, včetně DNA.

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi: Díky účinkům polyfenolů brání čokoláda procesu usazování "špatného" cholesterolu v cévách, zlepšuje tím průtok krve v oběhovém systému a předchází procesu kornatění tepen. 

Posiluje schopnost erekce: Alespoň to tvrdí časopis Men's Health. Kakao obsahuje rostlinné látky, které vyvolávají rozšiřování cév. Stačí na to 50 gramů čokolády denně.

Prevence vysokého tlaku

banner podcast 

Bílá čokoláda

Je a nebo to není čokoláda? Tento speciální druh čokolády obsahuje z kakaových produktů pouze kakaové máslo a žádnou kakaovou sušinu. Proto je lehce nažloutlá, to je přirozená barva kakaového másla. Bohužel je v ní opět mnoho látek, kterými se čokoláda nastavuje a dochucuje. A opět mnoho přidaného cukru.

Shrnutí

Kupujte si kvalitní vysokoprocentní čokolády a nebojte se za ně utratit nějaké peníze navíc. Vrátí se Vám to na Vašem zdraví. Můžete si pak s klidným srdcem dopřát pár čtverečků denně a ukojit tak Vaši touhu. Snažte se vyhýbat levným čokoládám s nízkým podílem kakaových produktů, protože jsou plné přidaných cukrů a látek, které škodí Vašemu zdraví a přispívají k Vašemu tloustnutí. A to se přeci snažíme všichni eliminovat. ;)
Kvalitní čokoláda je skvělým společníkem. Já osobně nevydržím bez čokolády ani 2 dny, ale nesmí se to přehánět. Vždy si dejte jen pár čtverečků a schovejte ji zpět ;)

osobni trener praha

Že má čokoláda léčivé účinky, to se vědělo již od počátku její existence. Dříve se proto čokoláda prodávala pouze v lékárnách a byla předepisována na rekonvalescenci. Už staří Mayové a Aztékové věděli o jejích léčebných účincích, hlavně jako o posilujícím prostředku. A to, že je čokoláda spolehlivým afrodiziakem věděli již Montezuma, Casanova nebo madame du Barry. ;)

Dlaší článek na téma: "Uvědomělá výživa pro Vaši formu", nejpraktičtější článek, co jsem kdy napsal -> ZDE

S pozdravem
Váš osobní trenér Jakub