Banány jako super potravina?

Banány a obecně ovoce jsou často spornou tématikou v oblasti výživy.

Jak to s nimi ale doopravdy je?

osobni trener praha

Banány patří k jednomu z energeticky nejvydatnějších kousků ovoce a současně s tím obsauje i poměrně vysoké množství cukru. Banán obsahuje 3 druhy přírodního cukru: fruktózu, cukrózu a glukózu.

Oba tyto důvody jsou příčinou, proč teoretiční analytici bojují proti banánům. Zapomínají ale, že potravina se musí hodnotit jako celek. Banán totiž obsahuje i hodně vlákniny, jako každé ovoce, což vliv banánu na zvýšení hladinu cukru v krvi zase snižuje. A to není všechno!!!

Musíme si uvědomit, že banány (a ovoce obecně) je čistě přírodním produktem, který člověk nijak mechanicky neupravuje. Jedná se tedy o potravinu, kterou nám nabízí příroda sama, rovnou ke konzumaci ;)

Opravdu věříte, že by nám příroda nabízela něco špatného? Jestli nás příroda o něčem poučila, tak o tom, že pro nás chce to nejlepší, pokud se jí nevzpíráme. A proto se opět navracíme k nejrůznějším přírodním zdrojům napříč všemi odvětvími. Jelikož nám došlo, že nejlepší zdroj čehokoliv musí mít čistý přírodní původ.

Látky obsažené v banánech.

Obsahují vitamíny: A, B, B1, B2, B3, B5, B6, B7, C, E, K

Dále obsahuje minerály: Draslík, Fluor, Fosfor, Hořčík, Chrom, Jód, Kobalt, Mangan, Měd, Molybden, Pektin, Selen, Sodík, Vápník, Zinek, Železo

osobni trener praha

Dále je zajímavé, že dozráváním roste vnitřek banánu a ztenčuje se slupka. Současně s tím banány hnědnou a získávají černé tečky. Polysacharidy v nich obsažené se částečně mění na cukry, takže zralé banány obsahují více cukrů a jsou proto sladší. Současně s tím zralé banán obsahují i nějkteré zdravé látky navíc. Například TNF o které píšu níže...

 

Banány nám pomáhají!!!

 Snižují riziko vzniku rakovinyZcela zralé banány produkují látku zvanou TNF (tumorový nekrózní faktor). To je substance, která bojuje proti abnormálním buňkám. Čím jsou tečky na banánové slupce tmavší a výraznější, tím víc jí obsahují.

 Imunita: Zvyšují naší imunitu pomocí zmiňované látky TNF

 DepreseObsahují protein tryptophan, který tělo přemění na serotonin, který je nazýván hormonem štěstí.

 Pro menstruační syndromyObsahují Vitamín B6, který se v banánu nachází, vám zreguluje hladinu glukózy v krvi, což kladně účinkuje na vaši náladu...

 AnémieVysoký obsah železa v banánech dokáže stimulovat hemoglobin v krvi a pomáhá v případě anémie. 

 Krevní tlakObsahují extrémně vysoký obsah potasia a přitom nízký obsah soli, a to dělá banán perfektním nástrojem v boji proti vysokému krevnímu tlaku. 

 Mozkovásíla: Výzkum dokázal, že toto ovoce v dávce 2-3 banánů denně dokáže pomáhat funkci moznu a soustředění.

banner podcast moderni fitness

 TráveníVysoký obsah vlákniny v stravě tvořený banány pomáhá upravit  činnost trávicího traktu do normálu. 

 Pálení žáhyBanány mají účinek jako přírodní antacid v těle, takže pokud máte problémy s pálením žáhy, snězte banán na úlevu. 

 Komáří bodnutíPředtím než sáhnete pro krém na ošetření bolestivého vpichu po komárech, zkuste potřít bolestivé místo vnitřkem z banánové slupky. Velké množství lidí zjistilo, že banán je neuvěřitelně účinný ve snížení pálení a podrážděnosti pokožky. 

 NervyBanány mají vysoký obsah B vitamínů, které tiší nervový systém. 

 Žaludeční vředyBanán je používaný jako dietní jídlo při zažívacích problémech pro svou hladkou texturu a jemnost. Je to jediné ovoce, které může být používané bez bolestí i v chronických případech. Banán dokáže neutralizovat nadměrnou kyselinu a snižuje podráždění tím, že jemně obalí stěny žaludku. 

 Kontrola teploty: Banán je uznávaný jako chladící ovoce, které dokáže snížit obě, jak tělesnou tak i emociální teplotu nastávajících maminek. Například v Thajsku těhotné ženy pojídají banány, aby zajistily, že jejich dítě se narodí s normální teplotou. 

TRÉNINKOVÝ PLÁN VČETNĚ VIDEOKURZU "PRAKTICKÁ VÝŽIVA" ZÍSKÁŠ NA ODKAZE NÍŽE

BANNER MODERNI FITNESS

 Problém se sezónní citlivostí (SAD)Banány dokážou pomoci lidem trpícím na SAD, protože obsahují přírodní  tryptophan, který zlepšuje náladu. 

 Kouření a používání tabákuBanány dokážou pomoci lidem, kteří se pokouší přestat kouřit. Vitamíny B6, B12 obsažené v banánech (potasium a magnézium) pomáhají tělu dostat se z nikotýnového absťáku

 Stres: Pomáhají normalizovat srdeční rytmus, pomáhá dodávat kyslík do mozku a reguluje naši tělesnou hladinu vody. 

 InfarktBanány jako součást pravidelné stravy mohou snížit riziko infarktu až o 40%! 

 BradaviceTato jednoduchá přírodní alternativa potvrzuje, že když se chceš zbavit bradavice, vem kus banánové slupky a přilož na bradavici žlutou stranou ven. Zlehka připevni slupku náplastí.

Jezte banány, je to skvělá potravina, která si zaslouží Vaši pozornost. Pomáhá Vašemu tělu v mnoha aspektech zlepšování zdraví.

Dlaší článek na téma: "Uvědomělá výživa pro Vaši formu", nejpraktičtější článek, co jsem kdy napsal -> ZDE

osobni trener praha

Tento článek čerpá ze zdrojů:
http://www.fit-centrum.cz/rady/3815-babske-rady-banan.html
http://prazanda.cz/zdravi/zdravi/co-se-stane-s-vasim-telem-pokud-snite-banany-s-tmavymi-teckami
http://www.kaloricketabulky.cz/banan/