Centrování ramen

Co to vlastně znamená? Centrovaná ramena jsou v pozici, kdy je jejich fyziologický pohyb nejoptimálnější. Jinými slovy, kdy Vaše ramena mohou fungovat tak, aby Vás nic nebolelo a vše pracovalo v harmonii.

Abychom se mohli pustit do úvah, jak ramena vycentrovat, je potřeba si připomenout trochu anatomie.

Ramenní pletenece je tvořen lopatkou, která je k hrudnímu koši připojena kostí klíční, a pažní kostí, která je zasazena do ramenní jamky tvořené lopatkou.

Ramenní pletenec - lopatka

Hlavní svalové skupiny které ovlivňují ramenní pletenec jsou:

Prsní svaly + Zádové svalstvo upnuté na paže + Mezilopatkové svaly + Svalstvo šíje + Svaly ramen a rukou

Jak ale se všemi těmito svaly naložit? Pokud bychom se měli soustředit na každý sval zvlášť, tak bychom se nikam nedostali. Proto se výhodnější cestou zdá pracovat rovnou s celými svalovými skupinami naráz. Ale kde začít? :)

Je nutné si uvědomit, o co nám vlastně jde. Naší zákaldní snahou je dostat ramenní pletenec do centrované pozice, kdy rameno není stahováno ani dopředu ani dozadu. V takovém případě všechny svaly pracují rovnoměrně a tím udržují rameno v ideální pozici pro fyziologicky přirozený pohyb. Dále ja naším cílem přirozená kooperace mezi pažní kostí, lopatkou a hrudníkem.

Toho docílíme uvolněním stažených svalových struktur, které našemu ramenu brání se do takové výchozí pozice nastavit. Když stažené části uvolníme strečinkem, rameno se samo začne přirozeně rovnat do optimálního postavení a začne efektivněji pracovat pažní kost i lopatka. Uvilnit musíme zádové svaly upnuté na paži, svalstvo šíje, svaly přední části hrudního koše, v některých případech mezilopatkové svaly či přední svalový řetezec paží.

Následně, když máme rameno relativně vycentrované, je potřeba začít cvičit, aby se rameno naučilo v této pozici pracovat a zvyklo si na ni. Je třeba dávat ramenu impulz, že toto je ta správná pozice, ve které by se mělo chtít přirozeně držet. Čím více budete po uvolnění a nastavení pozice ramene cvičit, tím rychlejší a permanentnější bude mít Vaše cvičení výsledky.

Ramenní pletenec

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ RAMENNÍHO PLETENCE:

  • Táhněte ramena do široka do stran a od uší.
  • Vytahujte za týlem směrem vzhůru. Hlava lehce zajede dozadu.
  • Lopatky uvolňujte směrem dolů a lehce do stran. Opřete je co největší plochou o hrudní koš.

 

"Žádný zápas nesmíte vzdát.

A to ani ten, který právě prohráváte."

 

Jaromír Jágr
nejúspěšnější český hokejista